“Kanibali” Mbappe | Vazhdon ecurinë e tij drejt “të pavdekshmëve” të futbollit. Shifrat në Kupën e Botës janë të frik*shme

Fokusi i Corriere della Sera te Franca, skuadra e parë që shon ne fazën e 16-të duke mundur dje Danimarkën me një dygolësh të Kylian Mbappe. Nën tribunen ku Ronaldo shënoi në Botërorin e tij të pestë radhazi, sulmuesi francez shënon dy, duke e çuar numrin e tij historik mes Rusisë dhe Katarit tashmë në 7 gola në vetëm 9 ndeshje, ose një më pak se vetë Cristiano në të gjithë karrierën!

Duke marrë parasysh që ai do të mbushi 24-vjetorin dy ditë pas finales së këtij Botërori – nënvizon gazeta -, është gjithnjë e më e qartë se jemi përballë kanibalit të ri. Dyshimi për të vërtetën ishte shfaqur tashmë në Rusi, me rekordet e Peles të barazuaa (në gola para moshës 20-vjeçare me një dygolësh në finale).

Por muzgu i gjatë i CR7, bashkëjetesa pariziane me Messin dhe Neymar dhe lindja e fenomeneve të reja si Haaland nuk e kanë çuar ende në kurorëzimin përfundimtar të francezit: të fitojë Kupën e Botës së dytë radhazi – që padyshim ia doli i fundit Pelé , edhe pse në 62 ai luajti pak për shkak të lëndimit – do të ishte shenja përfundimtare në një epokë të re…

Franca hodhi poshtë një mallkim që kishte goditur Italinë, Spanjën dhe Gjermaninë, të eliminuar menjëherë në edicionin pas fitores së rishikimit. Falë fitores ndaj Danimarkës, blutë ishin të parët që shkëputën pasimin për të 16-ën me një ndeshje të lirë.

Një shfaqje e madhe fuqie nga transalpinët, të cilët fshinë turpin e vitit 2002 kur u eliminuan në grup pas një fitoreje në shtëpi në 1998. Italia e Lippit në Afrikën e Jugut 2010, Spanja në Brazil 2014 dhe së fundi Gjermania në Rusi në 2018.

Një mallkim që në të kaluarën preku edhe kampionët e Brazilit në 1958 dhe 1962 (jashtë në raundin e parë në Angli në 1966) dhe vetë Galletti, të cilët në vitin 2002 në Japoni-Kore e Jugut shkuan direkt në shtëpi pas triumfit të amvisës së 4 viteve më parë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *