Receta e Dites: Revani me Qumsht (Foto)Përbërësit për Revanin me Qumsht:

3 vezë
1 filxhan sheqer
1 gotë Qumësht
1 gotë vaj
1,5 gota griz
1,5 gota miell
1 pako pluhur pjekjeje
1 pako vanilje

Për sherbetin:
3 gota qumësht
1,5 gota sheqer

Për sa më sipër:
kokosit

Si te Pergadisim Revani me qumsht:

Për sherbetin e ëmbëlsirës; Shtoni 3 gota qumësht dhe 1 gotë e gjysmë sheqer në një tenxhere mesatare. Vendoseni te zieni. Ngroheni sherbetin derisa sheqeri të tretet. Pasi te hjekni sherbetin, lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.

Për brumin e ëmbëlsirës; Thyeni 3 vezë në një tas të thellë. Shtoni 1 filxhan sheqer në të. I rrahim me mikser derisa të bëhet shkumë. Më pas shtoni 1 gotë qumësht dhe 1 gotë vaj dhe përzieni sërish. Më pas shtoni 1 gotë e gjysmë miell, 1 pako pluhur për pjekje dhe 1 pako vanilje. Në fund shtoni 1 gotë e gjysmë griz. Përziejini me mikser. Më pas lyejmë pjesën e brendshme të borxhamit të madh të rrumbullakët. Hedhim masën e brumit në kallëp. Lëreni përzierjen të përhapet në enë.

Në furrë të parangrohur në 170 gradë vendoseni ëmbëlsirën që përgatitët. Pjekni për rreth 25-30 minuta deri sa te mer ngjyre kafe të artë.

Pasi ëmbëlsira të jetë pjekur e nxjerrim nga furra. Lëreni të ftohet për 10 minuta. Më pas, me një lugë hedhim pak nga pak shurupin e ftohtë. Mbajeni kështu derisa shurupi të përthithet plotësisht. Më pas priteni në feta sipas dëshirës me ndihmën e një thike.

Pasi embelsira te kishe thithur sherbetin, siper e dekorojme me kokos dhe festek sipas deshires suaj…

Shikoni pergaditjen sipas fotografive…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *